Szkolenie wstępne BHP – podstawy
Szkolenie wstępne BHP
Jak wiadomo przed rozpoczęciem pracy nowy pracownik musi przejść wstępne przeszkolenie w zakresie BHP, dostosowane do pracy, którą będzie wykonywał. Podczas szkolenia informujemy nowego pracownika o:
– występującym na stanowisku pracy ryzyku zawodowym związanym z pracą;
– środowisku pracy i czynnikach, które występują na powierzonym stanowisku;
– środkach ochrony indywidualnej i zbiorowej przed zagrożeniami wywoływanymi przez czynniki środowiskowe;
– regulaminie zakładu pracy oraz o instrukcjach obowiązujących na danym stanowisku pracy;
– o bezpiecznych sposobach wykonywania obowiązków;
– o zasadach postępowania w razie wypadku oraz zasadach udzielania pierwszej pomocy;
– o zasadach i procedurach obowiązujących w sytuacji awaryjnej.
Jeśli jesteś zainteresowany tym szkoleniem zamów je u nas: Szkolenie wstępne BHP
Dla kogi i jak?
Szkolenie zawsze przeprowadzane jest na koszt pracodawcy i powinno odbywać się w godzinach pracy. Jeżeli szkolenie odbywa się po godzinach pracy pracownikowi należy się dodatkowe wynagrodzenie lub możliwość odbioru godzin. Szkolenie wstępne odbywa się przed rozpoczęciem pracy i powinno odbyć się w pierwszym dniu pracy. Długość szkolenia uzależniona jest od programu szkolenia, stanowiska na którym ma pracować przyszły pracownik oraz doświadczenia pracownika.
W przypadku pracownika podejmującego pracę na tym samym stanowisku, u tego samego pracodawcy na podstawie nowej umowy o pracę, szkolenie wstępne nie jest wymagane. Warunkiem jest ciągłość zatrudnienia bez ani jednego dnia przerwy. Gdy pracownik rozpoczyna pracę na takim samym stanowisku, lecz u nowego pracodawcy musimy ponownie przeszkolić takiego pracownika.
Dopóki pracownik nie przejdzie szkolenia nie może przystąpić do wykonywania pracy. Jeśli odmówi udziału w szkoleniu pierwszy dzień w nowej pracy może okazać się ostatnim. Szkolenie wstępne z zakresu BHP jest prowadzone w formie instruktażu, w oparciu o ramowy program, który znajdziemy w rozporządzeniu składa się ono z: szkolenia wstępnego ogólnego oraz instruktażu stanowiskowego.
Instruktaż ogólny
Instruktaż ogólny muszą przejść wszyscy nowi pracownicy, łącznie z studentami na praktykach czy uczniami szkół zawodowych zatrudnionymi w celu przyuczenia zawodowego. Przeprowadza go pracodawca, firma prowadząca takie szkolenia, pracownik służby BHP lub osoba wykonująca zadania tej służby, która posiada odpowiedni zasób umiejętności i wiedzy oraz przygotowanie pedagogiczne.
W instruktażu ogólnym powinny się znaleźć podstawowe przepisy BHP zawarte w kodeksie pracy i regulaminie pracy oraz przepisy i zasady postępowania w danym zakładzie pracy. Zasady postępowania podczas zagrożeń oraz zasady udzielania pierwszej pomocy.
Instruktaż stanowiskowy BHP przechodzą wszyscy pracownicy zatrudnieni na stanowiskach, na których występuje narażenie na czynniki niebezpieczne, szkodliwe i uciążliwe dla zdrowia.
Kto może?
Instruktaż może przeprowadzić pracodawca albo wyznaczona przez niego osoba. Najlepiej jeżeli jest to bezpośredni przełożony szkolonego pracownika, pod warunkiem, że dana osoba posiada odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje oraz została wcześniej zapoznana z metodami prowadzenia instruktażu.
Przeprowadzający instruktaż powinien dostosować czas szkolenia do danego pracownika, jego przygotowania zawodowego, rodzaju i stażu pracy oraz zagrożeń, z którymi pracownik spotka się na danym stanowisku pracy. Pracownik, który wykonuje swoją pracę na kilku stanowiskach powinien odbyć instruktaż stanowiskowy na każdym z nich. Instruktaż stanowiskowy powinien być przeprowadzany zgodnie z programem instruktażu stworzonym w oparciu o program ramowy z rozporządzenia.