Wsparcie dla Twojego biznesu

Oferujemy Państwu szkolenia w zakresie kształcenia zawodowego BHP. Szkolenia Wstępne i Okresowe, Obsługę BHP i P. POŻ. Zapraszamy do kontaktu z nami.

Napisz do nas: kontakt@uslugibhp-24.pl

        My w social mediach

a

Pierwsza pomoc przedmedyczna

  /  Pierwsza pomoc   /  Pierwsza pomoc przedmedyczna

Pierwsza pomoc przedmedyczna

Pierwsza pomoc przedmedyczna, czyli jak udzielić pierwszej pomocy i zająć się poszkodowanym przed przybyciem karetki.

Czy jesteś bezpieczny?

Przed udzieleniem pomocy sprawdź czy nic Tobie nie grozi i czy możesz bezpiecznie udzielić pomocy. Dopiero po tym jak upewnisz się że nie będziesz za chwilę kolejnym poszkodowanym możesz ostrożnie podejść do ofiary wypadku i sprawdzić jego stan.

Sprawdź czy osoba poszkodowana jest przytomna, podchodząc najpierw zapytaj czy ofiara słyszy, jeżeli nie reaguje dopiero wtedy dotknij poszkodowanego, lekko potrząsając za ramię. Jeżeli dana osoba jest nieprzytomna sprawdź czy oddycha. Aktualnie nie sprawdza się tętna możesz to pominąć.

Jeżeli ofiara wypadku oddycha i istnieje ryzyko uszkodzenia kręgosłupa przeważnie przy wypadkach komunikacyjnych nie ruszaj poszkodowanego aby nie powiększyć obrażeń, kontroluj podstawowe funkcje życiowe i zostań z nim do przybycia pogotowia.

Jeżeli poszkodowany nie oddycha, układamy go na plecach na twardym stabilnym podłożu, odsłaniamy klatkę piersiową i przykładam ucho do ust poszkodowanego i sprawdź oddech metodą widzę, słyszę, czuję. Jeżeli w ciągu 10 sekund nie wyczujemy dwóch oddechów wzywamy pogotowie i rozpoczynamy RKO.

Czym jest pierwsza pomoc?

Zasadniczym pytaniem, na które musimy odpowiedzieć, jest: czym jest pierwsza pomoc przedmedyczna. Jest to zespół działań, które można podjąć od razu po wypadku lub w sytuacji zagrożenia życia, zanim nadejdzie fachowa pomoc medyczna. Należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które chronią zarówno ratownika, jak i ofiarę przed dodatkowymi szkodami.

Znaczenie pierwszej pomocy przedmedycznej

Pierwsza pomoc przedmedyczna stanowi kluczowy element reakcji na wypadki i nagłe sytuacje zdrowotne, zapewniając poszkodowanym większe szanse na przeżycie i zmniejszenie ryzyka długotrwałych uszczerbków na zdrowiu, zanim nadejdą służby ratownicze. Uświadamiając sobie jej znaczenie, każdy z nas powinien posiadać umiejętności udzielania tej pomocy. Dostępne są specjalne szkolenia BHP, które obejmują również naukę pierwszej pomocy BHP.

Kluczowe znaczenie pierwszej pomocy

Zrozumienie pomocy przedmedycznej i umiejętność jej stosowania mogą znacząco wpłynąć na losy poszkodowanych w nagłych wypadkach. Regularne uczestnictwo w szkoleniach pozwala na utrzymywanie tych umiejętności na wysokim poziomie oraz na bieżąco z najnowszymi standardami w dziedzinie pierwszej pomocy.

Jak wezwać pomoc?

Postaraj się aby ktoś Tobie pomógł i jak najszybciej wezwij pomoc medyczną. Jeżeli jest dwóch ratowników jeden wzywa karetkę a drugi może już przystąpić do czynności ratowniczych. Jeżeli jesteś sam po sprawdzeniu czy poszkodowany oddycha wezwij karetkę a następnie przystąpić do czynności ratowniczych.

Gdy wzywamy karetkę podajemy następujące informację:

Co? – podaj rodzaj wypadku, zdarzenia ( np. utrata przytomności, wypadek samochodowy, czy pożar ),

Gdzie? – wskaż miejsce w którym nastąpiło zdarzenie ( ulica, numer domu miasto, ewentualnie inny charakterystyczny punkt )

Ile? – podaj liczbę i płeć poszkodowanych

Jak? – Podaj informację o stanie osób poszkodowanych o tym czy są przytomne i czy oddychają.

Kim jesteś? – Twoje dane personalne jako osoby wzywającej pomoc uwiarygodnią całą sytuację

Gdy istnieje jakieś dodatkowe zagrożenie – poinformuj o tym

NIGDY NIE ODKŁADAJ SŁUCHAWKI PIERWSZY​