Wypadek przy pracy – postępowanie powypadkowe krok po kroku
Do wypadków przy pracy może dojść z winy pracownika, pracodawcy, ale również bez możliwości wskazania winnego. Niezależnie od przyczyny wypadku, pracodawca jest zobowiązany do rozpoczęcia odpowiedniej procedury powypadkowej zgodnie z przepisami BHP – bezpieczeństwa i higieny pracy oraz Kodeksu pracy. Czym dokładnie jest wypadek przy pracy? Jak powinno wyglądać postępowanie powypadkowe? Odpowiadamy! Czym jest wypadek przy pracy? Wypadkiem przy pracy określa się
Prawdopodobieństwo, skutki zagrożeń, ryzyko zawodowe
Na każdym stanowisku pracy pojawia się ryzyko zawodowe – dotyczy ono zarówno pracy biurowej, jak i tej fizycznej. Obowiązkiem pracodawcy jest zapobieganie skutkom ryzyka jak wypadki i choroby zawodowe pracowników. W tym celu przeprowadza się specjalną ocenę ryzyka zawodowego, by stworzyć optymalne do pracy warunki. Co to jest ryzyko zawodowe? Odpowiadamy! Ryzyko zawodowe – co to jest? Definicja Ryzyko zawodowe to prawdopodobieństwo wystąpienia
Czynniki niebezpieczne, szkodliwe i uciążliwe w pracy
Na stanowisku pracy mogą występować różne czynniki niebezpieczne powodujące zagrożenie dla pracownika. Obowiązkiem pracodawcy jest ich wyznaczenie, zbadanie oraz zminimalizowanie lub całkowite wyeliminowanie, gdy jest to możliwe. Czym dokładnie są czynniki niebezpieczne, szkodliwe i uciążliwe na stanowiskach pracy? Jak wykonuje się ich badania i pomiary? Czym są czynniki niebezpieczne, szkodliwe i uciążliwe? Pracownik podczas wykonywania swoich obowiązków może być narażony na różne
Podstawowe zasady BHP podczas epidemii COVID-19
Epidemia koronawirusa wymusiła na pracodawcach i przedsiębiorcach odpowiednie zmiany w organizacji pracy, by zapewnić osobom zatrudnionym właściwe bezpieczeństwo i ochronę zdrowia w tym trudnym czasie. Jakie działania należy podjąć, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa wywołującego COVID-19?
Profilaktyczna ochrona zdrowia w firmie
Każdy pracodawca powinien dbać o profilaktyczną ochronę zdrowia zatrudnianych przez siebie pracowników. W jaki sposób należy zadbać o ochronę zdrowia pracowników w firmie?
Bezpieczeństwo pracy w wysokich i niskich temperaturach
Nadmiernie niska albo wysoka temperatura to jedne z czynników szkodliwych występujących na wielu stanowiskach pracy. Jakie obowiązki ma wówczas pracodawca?
Praca w niedziele i święta. Co warto wiedzieć?
Dni wolne od pracy to dni, które są wolne od świadczenia pracy przez pracowników. Do dni wolnych od pracy zaliczają się także niedziele oraz święta, chociaż w niektórych zakładach praca odbywa się także w te dni. Jakie przepisy dotyczą pracy w niedziele oraz w święta?
Praca kobiet w ciąży i praca młodocianych. O czym powinien pamiętać pracodawca?
Określonym rodzajom pracowników przysługuje szczególna ochrona podczas pracy. Zaliczają się do nich przede wszystkim kobiety w ciąży oraz młodociani – osoby, które ukończyły 15. roku życia, ale nie przekroczyły 18. roku życia. O czym powinien pamiętać wtedy pracodawca, aby nie narazić się na złamanie przepisów prawa pracy?